فروشگاه های زنجیره ای و مزایای آنها

فروشگاه های زنجیره ای، آن دسته از رسانه های خرده فروشی هستند که دارای یک نام تجاری و مدیریت مرکزی هستند و معمولا روش های تجاری و استاندارد را دارند. این ویژگی ها نیز در مورد رستوران های زنجیره ای و برخی از کسب و کارهای زنجیره ای خدمات نیز وجود دارد. در خرده فروشی ها، تهیه غذا و بسیاری از دسته های خدماتی، کسب و کارهای زنجیره ای در بسیاری از نقاط جهان در بازار وجود دارد.

انواع فروشگاه های زنجیره ای:

انواع مختلفی از فروشگاه های زنجیره ای بسته به انواع محصولاتی که شرکت تولید و عرضه میکنند، وجود دارد – کسب و کارهای زنجیره ای (شامل بسیاری از صنایع، از جمله موسیقی، پوشاک، و فروشگاه های الکترونیک) و رستوران های زنجیره ای (که نوع دیگری از محصول مصرف کننده را از زنجیره های کسب و کار سنتی تهیه میکنند، و طبق روش متفاوتی عمل می کنند)

یک زنجیره کسب و کار، شبکه ای از مکان های کسب و کار فیزیکی است که همه آنها خدمات یا محصولات مشابه را ارائه می دهند و نام تجاری مشابهی دارند. آنها مدلی از مدیریت مرکزی، زنجیره های عرضه، برنامه های آموزشی، پرسنل و غیره را نیز به اشتراک می گذارند. آنها ممکن است بخشی از یک شرکت واحد یا فرانچایز باشند، که در آن صاحبان فروشگاه های جداگانه مجوز استفاده از برند مشترک را دارند.

رستوران های زنجیره ای ، مجموعه ای از رستوران ها با بام تجاری مشترک هستند که یا مالکیتی واحد دارند و یا به صورت فرانچایز واگذار شده اند. به طور معمول، رستوران ها در یک زنجیره به شکل استاندارد ساخته شده و منو استاندارد ارائه می دهند. که معمولا فست فودهای زنجیره ای متداول تر هستند، رستوران ها ی زنجیره ای معمولا در کنار مراکز خرید و اماکن گردشگری یافت میشوند.

مزایای فروشگاه های زنجیره ای:

1.هزینه های عملیاتی نسبتا پایین است: مدیریت متمرکز، تبلیغات عمومی، نرخ بالای گردش مالی، حذف واسطه ها و حمل و نقل

2.خرید اقتصادی در مقیاس بزرگ: از آنجا که اقلام تمام زنجیره های تحت یک برند و مدیریت به صورت یکجا خریداری میشود، صرفه اقتصادی در این نوع خرید چشمگیر خواهد بود.

3.قیمت یکپارچه: فروشگاه های زنجیره ای گروهی از واحدهای خرده فروشی هستند که توسط یک مدیریت واحد اداره می شوند. همه فروشگاه ها هزینه مشابهی دارند. بنابراین، یک قیمت واحد را می توان حفظ کرد. یکنواختی قیمت باعث جلب اعتماد مشتریان میشود که مانعی برای چانه زنی های غیر ضروری ست.

4. روش های استاندارد عملیاتی در تمام شعب دنبال می شود: چیدمان و نحوه نمایش اقلام، تبلیغات، انتخاب و آموزش افراد فروش، سیاست های فروش و خدمات مشتری در قالب های استاندارد انجام می شود. تصویب روش های استاندارد شده در فروشگاه های زنجیره ای عملیات های اقتصادی را تضمین می کند.

5.مدیریت کارآمد موجودی: فروشگاه های زنجیره ای انواع محدودی از کالاها را به فروش میرسانند. که نتیجه آن گردش سریع کالاها خواهد بود. بنابراین، این روش هزینه های موجودی را کاهش می دهد.

6.افتتاح یک فروشگاه جدید و بسته شدن یک فروشگاه امکان پذیر است: فروشگاه های زنجیره ای با خرید متمرکز و فروش غیر متمرکز مشخص می شوند. بنابراین، اگر یک فروشگاه خاص در عملیات خود سودمند نباشد، می تواند بدون تأثیر بر سایر فروشگاه ها بسته شود. به همین ترتیب، اضافه کردن یک فروشگاه نیز آسان است.

7. فروشگاه های زنجیره ای در مناطق مسکونی مختلف یک شهر کار می کنند. بنابراین سرمایه گذاری عظیم در املاک و مستغلات مورد نیاز نیست.

8.ریسک بدهی کمتر است: فروشگاه های زنجیره ای به صورت نقدی به فروش می رسند. بنابراین، هیچ مشکلی وجود ندارد.

9.هزینه های تبلیغات کمتر است: تمام شاخه ها در نمایش، طراحی و غیره یکسان هستند. تبلیغات عمومی برای همه شاخه ها انجام می شود. بنابراین هزینه های تبلیغات کمتر است.

10.امکانات انتقال کالا بین فروشگاه ها وجود دارد. هنگامی که یک فروشگاه زنجیره ای کمبود کالا را تجربه می کند، می تواند کالاها را از شعبه های دیگر تحت مدیریت مشابه بهره مند کند.

11.از دست دادن یکی از فروشگاه ها می تواند با سود حاصل از فروشگاه های دیگر جبران شود.

مزایای فروشگاه های زنجیره ای برای مشتریان:

1.مشتریان از راحتی خرید بسیار لذت می برند. فروشگاه های زنجیره ای در بسیاری از مناطق وجود دارند. بنابراین، آنها به راحتی برای مشتریان قابل دسترسی هستند.

2.دخالت واسطه در عملیات فروشگاه های زنجیره ای وجود ندارد. تولید کنندگان به طور مستقیم به مصرف کنندگان می فروشند. سود واسطه ها حذف میشود بنابراین، مشتریان با قیمت های ارزان تر می فروشند.

3.تامین کالا به صورت منظم صورت میگیرد تا نیاز مصرف کنندگان برطرف شود.

4.ارتباط مستقیم بین فروشنده و مصرف کنندگان وجود دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *