بررسی ISO 20000 و ارتباط آن با ITIL

 

 

اگرچه امروزه کسب و کارها و میزان تامین کالا و خدمت رسانی به مشتریان وابسته به فناوری اطلاعات می باشد، متاسفانه شرکت ها و سازمان های بزرگ در حیطه ی کنترل موثر فناوری اطلاعات بسیار ضعیف هستند و این در حالیست که آشفتگی و انجام کارهای غیر اصولی در میان کاربران بدلیل عدم بهره مندی صحیح از استانداردها و زیر ساخت درست، امری رایج گردیده است. لذا بمنظور جلوگیری ازین نواقص و چالش ها، سازمان ها می بایست خود را با سیستم مدیریت خدمات IT وفق دهند. بکارگیری ITSMS یا همان سیستم مدیریت خدمات IT در شناخت چگونگی بالا بردن کیفیت سرویسی که به مشتریان می دهیم، کمک شایانی می کند.
استاندارد معتبر بین المللی ارائه شده برای ITSMS، همان ISO/IEC 20000 می باشد که پیاده سازی زیرساخت فناوری بر اساس آن منجر به بکارگیری بهروش های موجود و بالا رفتن کیفیت خدمات به مشتریان خواهد شد. این استاندارد برای ارائه دهندگان خدمات، چهارچوبی جهت بررسی و اندازه گیری و بازبینی پروسه های مدیریت خدماتشان مهیا ساخته است.
اصول پایه ای ITIL و ISO 20000 بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و از برخی تفاوت های کلیدی آنها که در زیر اشاره شده است، می توان به مفهوم و کاربرد آنها پی برد:
1- گواهی های قابل ارائه برای حوزه ی ITIL، مختص به اشخاص حقیقی می باشد. در حالیکه گواهی استاندارد ISO 20000 به سازمان ها اعطا می گردد.
2- ITIL مجموعه ای از بهروش ها می باشد، در حالیکه ISO 20000 یک استاندارد بین المللی است که نیازهای مدیریت خدمات را برای سازمان های فناوری اطلاعات تعیین می کند.
3- در اغلب موارد سازمان ها اعلام می کنند که زیرساخت فرآیندهایشان با ITIL سازگار است درحالیکه پس از بررسی های مربوطه، عکس این موضوع ثابت می شود. صدور گواهی مبتنی بر استاندارد 20000 به این معنیست که ارزیابی عینی صورت پذیرفته است و استقرار یک ساختار استاندارد انجام شده است.

در ادامه به برخی از منافع بکارگیری از ISO 20000 برای کاربران و سازمان ها اشاره خواهیم نمود.

 

مزیت بهره مندی از استانداردها برای کاربران:

  • ITSM امکان تمرکز بیشتر بر مشتری را فراهم کرده و بکارگیری صحیح از آن منجر به ارتقاء کیفیت خدمات و در نتیجه بهبود روابط با مشتری می گردد.
  • کاربران بصورت مستقیم با مشکلات موجود در فرآیندها درگیر هستند، لذا وجود زیر ساخت استاندارد بر روند پروسه های کاری آنها تاثیر مستقیم خواهد داشت.
  • وجود استاندارد در بخش فناوری اطلاعات سازمان ها، منجر به مدیریت بهتر کیفیت – دسترسی بهتر – قابلیت اطمینان بالا به سیستم – صرفه جویی در هزینه و زمان خواهد شد.

مزیت بهره مندی از استانداردها برای سازمان ها:

  • وجود زیرساخت استاندارد در سازمان کمک شایانی به کنترل بیشتر روی خدمات و مدیریت تغییرات خواهد داشت.
  • تکیه بر Best Practice ها و استفاده از ISO 9000 و یا ISO/IEC 20000 ارائه خدمت را ترویج خواهد نمود.
  • چارچوب ها می تواند قالب های منسجمی برای ارتباطات منظم تر داخلی – ارتباطات با پیمانکاران – استاندارد و قانونمند کردن دستورالعمل ها فراهم نماید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *