چرا بکارگیری ITIL منجر به بهبود کسب و کار می گردد؟

 

پیشرفت کسب و کار, ITIL

 

ITIL نگرشی نظام مند به ارتقاء کیفیت خدمات فناوری اطلاعات دارد. ارائه ی جزئیات مهمترین فرآیندهای یک سازمان – همانند فهرست فعالیت ها، دستورالعمل ها و مسئولیت ها، مبنایی برای تطبیق نیازهای سازمان های مختلف را فراهم می کند.

توسعه و انتشار این رویکرد رهنمودهای مفیدی در بسیاری از زمینه ها ارائه کرده که نتیجه ی آن رشد و بلوغ سازمان ها در حوزه ی فناوری اطلاعات گردید. با گذشت سال ها، ITIL جایگاهی فراتر از مجموعه ای از مقالات و کتب متنوع در این زمینه گردید و چارچوب ” بهروش ها ” در ITSM به وسیله ی مشاوران، مدرسان، صاحب نظران این حوزه توسعه یافت. درواقع ITIL برگرفته از یک مفهوم عمومی با رویکردی مبتنی بر مدیریت خدمات است- یک چهارچوب از فعالیت های رایج که تمامی خدمات حوزه ی فناوری اطلاعات را با هدف ارائه ی ارزش به کسب وکار سازمان ها پیش می برد. در حال حاضر به 4 ویژگی کلیدی از ITIL که منجر به موفقیت بیشتر در سازمان ها می شوند بصورت مختصر اشاره می کنیم:

غیر اختصاصی بودن: قابلیت بهره مندی از اصول مدیریت خدمات در همه ی سازمان ها یکی از نقاط مثبت ITIL  می باشد، زیرا متدهای بکار رفته در آن از الگو و تکنولوژی خاصی بهره نمی برد قابلیت اجرا در همه ی صنایع و کسب و کارها را دارد.
غیر رسمی بودن: ارائه ی روش های قوی، تجربی و آزمون شده که برای همه ی سازمان ها اعم از دولتی، خصوصی، داخلی، خارجی، کوچک و متوسط با هرنوع محیط فنی قابل پیاده سازی است کمک شایانی به ارتقاء سطح کیفی فرآیندهای سازمان ها داشته است.
بهره مندی از بهروش ها: ITIL یا همان کتابخانه ی زیرساخت فناوری اطلاعات، بهترین روش های مدیریتی تجربه شده از ارائه دهندگان خدمات در سطح جهان را ارائه می دهد. دلیل این امر را میتوان نتیجه ی مطالعات، تحقیقات و ممارست صاحب نظران و افراد مجرب در سال های متمادی دانست.
بکارگیری متدهای جامع: در ساختار ITIL، انجام فرآیندها و پروسه های سازمانی در بستر فناوری اطلاعات، از تجربه های تست شده و معتبر استفاده می شود. بدین معنی که بکار بستن متدهای جامع به بهبود عملکرد و اثر بخشی کسب و کار سازمان منجر می شود.

 

در نهایت می توان به این نتیجه رسید که بهره مندی از راهکارها و  استانداردهایی که ماحصل حدود 25 سال تلاش و تحقیق در حوزه های متنوع بوده، به روند پیشرفت کسب و کارمان سرعت چشمگیری می بخشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *