ترامپ درکی از زنجیره تامین جهانی ندارد!

ترامپ درکی از زنجیره تامین جهانی ندارد

در اوایل قرن 19، اتومبیل T از سری تولیدات کمپانی فورد در منطقه ای واقع در هایلند پارک، نزدیک دیترویت طراحی و تولید گردید. آن زمان، در فرایند تولید این خودرو، تمامی قطعات و مواد لازم از مناطق اطراف این محل تهیه شد. اما در حال حاضر، شرکت فورد برای تولیدات خودروهای سواری و کامیونهای خود وابسته به همکاری حدود 11،000 هزار شرکت از 60 کشور مختلف جهان می باشد.

فورد تنها تولید کننده ای نیست که با همکاری گسترده شرکتها و کشورهای مختلف، اقدام به تولید محصولات خود می کند. امروزه این اقدام در اکثر کمپانی ها و با بهره گیری از تکنولوژی های و زیرساختهای متنوع  در صنایع حمل و نقل و زیرساختهای متنوع لجستیکی صورت می پذیرد. این پدیده که از آن به عنوان زنجیره تامین جهانی (GSC) نام برده می شود، امکان تولید محصولات به صورت بهینه و مقرون به صرفه را برای تولید کننده ها فراهم می آورد. این در حالی است که آمریکا، بیشترین بهره را در طول دو دهه اخیر از ظرفیت کشورهای دیگر در جهت افزایش بهره وری تولیدات خود بهره برده است.

اما در حالی که شاهد تلاش شرکتهای متعدد به ورود به زنجیره تامین جهانی و استفاده از ظرفیتهای آن هستیم، تصمیمات و سیاستهای اخیر ترامپ همچون تعیین تعرفه 45% مالیات بر واردات کالاهای چینی به آمریکا نه تنها باعث به وجود آمدن مشکلات فراوان در عملکرد این زنجیره بوده است، بلکه با افزایش هزینه ها و قیمت نهایی محصولات، صنایع و مشاغل زیادی مورد تهدید قرار گرفته است.

به عنوان مثال در هفته های گذشته، شاهد افزایش حدود 106 دلاری در قیمت مصرف کننده گوشی های موبایل برند محبوب آیفون بودیم که تا حد زیادی متاثر این این تصمیمات بوده است. با توجه به اینکه همواره بازار آمریکا، هدف فروش نیمی از تولیدات این گوشی بوده است و بخش اعظم تولیدات آن در کشور چین انجام می گیرد، اعمال تعرفه 45 درصدی مالیات بر این محصول لطمه جبران ناپذیری به بازار، افراد و مشاغل مرتبط با آن وارد می گردد.

راه و روش تولید در دنیای امروز با آنچه که در گذشته شاهد آن بودیم تا حد زیادی متفاوت است. در ادامه مثال تولیدات شرکت فورد، این بار توجه شما را به تعدد شرکتهایی که در فرایند تامین قطعات خودرو محبوب فورد موستانگ شرکت دارند، جلب می کنم:

 • شرکت آساهی ژاپن – شیشه جلو
 • فائورسیا فرانسه – داشبورد و کنسول وسط
 • رکارو آلمان – صندلی ها
 • ماگنا کانادا – سپرها
 • اوتولیو سوئد – کمربندهای ایمنی
 • جانسون الکتریک چین – سنسورها و کنترلهای دمایی و آبهوایی

در اصل، این قطعات، به همراه هزاران قطعه دیگر در پهنه زنجیره تامین جهانی تولید و به نقطه ای که قرار است در آن اجزای اتومبیل نهایی مونتاژ گردد ارسال می شوند.

نقش زنجیره تامین جهانی از آنجا پر اهمیت می گردد که اقتصاد حال حاضر کشور آمریکا تا حد زیادی بر جریان موجود در این زنجیره جهانی وابسته است. بر اساس آمار موجود، تقریباً نیمی از واردات این کشور را اقلام و مواد اولیه مورد استفاده در تولیدات دیگر تشکیل می دهد.

هواپیمای بوئینگ 787، مثال دیگری است که نشاندهنده اهمیت تمامی حلقه های زنجیره تامین جهانی است. برای ساخت این هواپیما،  حدود 2.3 میلیون قطعه از نقاط مختلف دنیا تامین و مورد استفاده قرار می گیرد که موارد زیر تنها بخشی از این لیست است:

 • ترمز فرود در انگلیس تولید می شود.
 • لاستیک چرخهای فرود در ژاپن تولید می شود.
 • بدنه اصلی در سه قسمت مجزا تولید می گردد که در ایتالیا و آمریکا تولید می گردد.
 • بالها و قطعات آنها در کشورهای کره، ژاپن، استرالیا و کانادا تولید می گردد.
 • براساس نوع موتور مورد استفاده، این بخش در کشور انگلیس یا آمریکا تولید می گردد.
 • درب ورودی قسمت مسافران در فرانسه و درب ورودی قسمت بار در سوئد تولید می گردد.

تمامی این قطعات به همراه میلیونها جزء دیگر در مراکز تولیدی مستقر در کشورهای مختلف، تولید و در نهایت برای مونتاژ و ساخت هواپیمای بوئینگ 787 به کارخانه اورت واقع در واشنگتن و یا به چارلستون در کارولینای جنوبی ارسال می گردند.  جایی که در آن هواپیما بعد از رنگ آمیزی و کنترلهای نهایی به مقصد نهایی ارسال می گردد.

به عبارت کلی، نقش زنجیره تامین جهانی در صنایع و حوزه های مختلف از تولید خودرو یا هواپیما تا مواد غذایی و بهداشتی غیر قابل انکار است. این در حالی است که در دو دهه اخیر، اقتصاد جهان بر پایه های زنجیره تامین جهانی استوار گردیده و کشورهایی که تا چند سال اخیر، باور به همکاری صنعتی در سطح بین الملل نداشته اند، ناگزیر به ایجاد هماهنگی و نظام مندی در زیرساخت و ساختارهای تولید و لجستیک خود گردیده اند.

با تمامی موارد ذکر شده، شروع جنگ اقتصادی و افزایش تعرفه های واردات از کشورهای چین و مکزیک – دو کشوری که اعم مواد اولیه تولیدات آمریکا در سالهای اخیر از این دو شرکت تامین می گردید –  ورود لطمات جبران ناپذیر بر پیکره اقتصاد آمریکا هم در سطح صنایع و هم در سطح مشاغل پیش بینی می گردد. با توجه به صحبتهای ترامپ پیرامون حفاظت و رعایت از حقوق مردم آمریکا و مصرف کننده های محصولات آمریکایی با تدوین سیاست های جدید، می توان به این نتیجه رسید که سیاست های او در رابطه با تجارت جهانی، نه تنها در جهت حفظ این موارد نیست، بلکه تخریب و تضعیف آنها را در تجارت جهانی به دنبال خواهد داشت.