lifecycle

چرخه ی عمر Lifecycle

 

چرخه ی عمر، LifeCycle، ITIL

 

از نظر لغوی، مراحلی که موجودات زنده در طول زندگی خود طی می کنند را چرخه ی عمر می نامیم. اصطلاح “چرخه ی عمر” برای بسیاری از موجودات دنیا جهت توصیف تکامل استفاده می شود، از بدو خلقت تا از بین رفتن آن. این سیر تکامل را می توان یک سفر درنظر گرفت. سفری که بر فرض مثال در زندگی انسان ها از مراحل زیر تشکیل می شود:
خلقت یا Creation :  در این بازه، ساختار پایه ای از طریق معماری DNA مشخص می شود، بگونه ای که میزان تمایل به آسیب پذیری و شخصیت اصلی شکل می گیرد.
دوران کودکی یا Childhood : این دوران مرحله ی شکل گیری رفتار ما تحت محیط اطرافمان می باشد. این برهه از زندگی را می توان همانند یک طرحی در نظر گرفت که نحوه ی مقابله و یا وفق دادن خودمان با جهان اطرافمان را دربر می گیرد. درک نیازهایمان از جنبه ی رشد و خلاقیت مشخص کننده احتیاجات ما هستند، یعنی به ما اجازه می دهند که در ایجاد و حفظ ارتباط با اشخاصی که به سمت ما می آیند چگونه عمل کنیم.
بزرگسالی یا Adulthood : در این دوران ما به ارتقاء میزان مهارت خود بر اساس سطح پارامترهای اجتماعی می پردازیم. تلاش میکنیم که توانایی هایمان را بهبود ببخشیم و ارزش خود را مشخص کنیم. در اینجاست که ما یک شبکه ی پیچیده از ارتباطات و وابستگی به دیگران ایجاد کرده ایم.
با کمی دقت می توان به نزدیک بودن سیرتکاملی ذکر شده با مدیریت خدمات پی برد. دلیل چنین شباهتی را می توان بخاطر ارائه ی مسیر مشابه توسط ITIL دانست.
ITIL نیز جهت دربرگیری تمامی فرآیندها در هر برهه از انجام آنها، از شروع تا انقضای خدمات فناوری اطلاعات، راهکارها و بهروش هایی را تبیین کرده است. اغلب مواقع دقت کافی بر خدمات و سرویس هایی که در حال انجام هست، نداریم.

باید در نظر داشته باشیم که خدمات نیز جهت تداوم، نیاز به بازنگری دارند. یعنی با توجه  به تغییراتی که در کسب و کارها رخ می دهد، سرویس و خدماتی که ارائه می دهیم نیز میبایست با شرایط جدید رشد و تطابق داشته باشند و از مراحل مختلفی در چرخه ی عمر خود گذر کنند.

خدماتی که در حوزه های مختلف ارائه می گردد در تمام مسیر فعالیتشان محدود به عواملی اعم از زیرساخت اولیه، ریسک های پیشرو، سرمایه گذاری مالی، مدل و فرهنگ کسب و کارها هستند و میبایست برای ارائه ی ارزشی با استانداردهای موجود، از زمان تعریف خدمات تا ارائه و راه اندازی و استقرار و در نهایت سیر کامل طول عمر خود، بصورت مداوم با بهروش های موجود در دنیای فناوری مقایسه، بازمهندسی و بهره برداری گردند.

در راستای تحقق مواردی که در خصوص چرخه ی عمر خدمات ذکر شد، دانش ITIL مفاهیمی از قبیل استراتژی، طراحی، اعمال تغییرات، بهره برداری و بهبود مستمر برای سرویس و خدمات ارائه کرده است که بصورت جامع در بخش های دیگر به آنها خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *