تاریخچه ی ITIL، مدیریت خدمات فناوری اطلاعات

تاریخچه ی مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و ITIL

 

تاریخچه ی ITIL، مدیریت خدمات فناوری اطلاعات

 

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) بطور طبیعی به عنوان یک سرویس در حوزه ی فناوری قرار گرفت. در سالهای اولیه، عمدتا تمرکز بر روی توسعه نرم افزارهای کاربردی برای کسب وکارها و پروسه های مختلف بود. در مجموع، هدف نهایی بهره برداری از مزایای آشکار تکنولوژی بدست آمده، ارائه ی نرم افزارهای تولید شده به عنوان یک خدمت یا سرویس به سازمان ها ی مختلف بود.
در طول دهه ی 1980 همزمان با رشد فعالیت های مدیریت خدمات IT، میزان وابستگی کسب وکارها به فناوری اطلاعات نیز قابل توجه گشت. در آن برهه نیاز ریشه ای به تمرکز مجدد در خصوص خدمات فناوری اطلاعات به شرکت ها و کاربرانی که در راستای انجام فعالیت سازمانی خود بصورت مکرر با چالش های IT دگیر بودند، پیدا شد. در همان زمان دولت بریتانیا تحقیقات خود را در خصوص “افزایش کارایی” در سازمان ها شروع کرد و رویکرد مدیریت خدمات در سازمان های موفق را دنبال نمود. در اوایل 1990 بر اساس تحقیقات انجام شده آنها موفق به تالیف کتابهایی در خصوص مدیریت خدمات فناوری اطلاعات و پشتیبانی کاربران در کسب و کارهای مختلف، شدند. که در نهایت آنها را بعنوان کتابخانه ی زیرساخت فناوری و اطلاعات نام گذاری نمودند. شروع ITIL با 40 کتاب صورت گرفت و پس از گسترش و کسب شهرت در میان سازمان ها، در سال 1991 انجمن مدیریت زیرساخت آی تی (ITIMF) به منظور جمع آوری صاحبان نظر و تبادل ایده شکل گرفت و پس از گذشت چند ماه نام آن به انجمن مدیریت خدمات آی تی (ITSMF) که تا به امروز فضایی برای آگاهی و تبادل نظرات می باشد، تغییر یافت.
استاندارد رسمی ITSM، استاندارد 15000 بریتانیا مبتنی بر ITIL بود که کشورهای بسیاری آنرا در فعالیت های خود بکار می بردند که بلافاصله پس از آن استاندارد ISO 20000:2005 ارائه گردید.
ورژن2 ITIL از اواسط دهه ی 1990 تا سال 2004 بطول انجامید که نتیجه ی آن 9 کتاب با دیدگاه “محصول هدفمند” جهت پر نمودن خلاء های موجود مابین تکنولوژی و کسب وکار برای ارائه ی خدمات تاثیرگذار به کاربران، صورت پذیرفت.

دانش ITIL برای اشخاصی که مسئول اطلاعات استراتژیک و عهده دار اجرا و ارائه سیستم های اطلاعاتی هستند، مفید است. در نسخه ی سوم ITIL، مراحل چرخه ی عمر خدمت مستند گردیده و فرآیندهایی که در Lifecycle بکار گرفته شده است، بصورت جامع بررسی شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *