تغییرات استاندراد 17025

مقایسه دو نسخه 2005 و 2017 استاندارد 17025

ISO / IEC 17025 آزمایشگاه ها را قادر می سازد تا کارآمدی خود را نشان دهند و نتایج قابل اعتمادی را تولید کنند، در نتیجه اعتماد به نفس در کار خود را در سطح ملی و در سراسر جهان افزایش می دهند.

همچنین به همکاری بین آزمایشگاه ها و سایر سازمان ها را با ترویج پذیرش بیشتر نتایج بین کشورها کمک کند. گزارش های تست و گواهی ها را می توان از یک کشور به کشور دیگر بدون نیاز به آزمایش بیشتر پذیرفت، که به نوبه خود، تجارت بین المللی را بهبود می بخشد.

ISO / IEC 17025 برای هر سازمانی که می خواهد تست، نمونه برداری یا آزمایش و کالیبراسیون انجام دهد و می خواهد نتایج قابل اعتماد باشد مفید است. این شامل همه انواع آزمایشگاه ها از جمله آزمایشگاه های با مالکیت دولتی، صنعت و یا هر سازمان دیگری می شود. استاندارد نیز برای دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، دولت ها، تنظیم کننده ها، سازمان های بازرسی، سازمان های صدور گواهینامه محصول و سایر ارگان های مربوط به انجام آزمایش، نمونه برداری یا کالیبراسیون مفید است.

iso-17025

transition-to-iso-17025

استاندارد2005:

مراجع الزامی

محدوده (هدف): در این استاندارد الزامات عمومی برای احراز شایستگی آزمایشگاه های که عملیات آزمون، یا کالیبراسیون همراه با نمونه برداری انجام می دهند تعیین می شود.

منابع اصلی:

ISO/IEC Guide 99, International Vocabulary of Metrology –Basic and general concepts and associated terms (VIM)

 (معادل استاندارد ملی شماره 4723)

ISO/IEC 17000, Conformity Assessment –Vocabulary and general principles

(معادل استاندارد ملی به همین شماره)

اصطلاحات و تعاریف:

  • ارزیابی انطباق:  اثبات اینکه الزامات تعیین شده در مورد یک محصول، فرایند، سیستم، شخص یا نهاد
  • روش اجرایی :  روش تعیین شده برای انجام یک فعالیت یا فرایند
  • نمونه برداری: تهیه یک نمونه از “مورد ارزیابی انطباق” بر اساس یک روش اجرایی
  • آزمون: مشخث کردن یک یا چند ویژگی از یک “مورد ارزیابی انطباق” بر اساس یک روش اجرایی

در نظر داشته باشید آزمون اغلب در مورد مواد اولیه،فرآیندها و محصولات به کار می رود.

الزامات مدیریتی:

آزمایشگاه باید رویه های فنی را در موارد زیر تعیین کند:

سیستم، بازنگری، واگذاری آزمون و/یا کالیبراسیون به پیمانکار درخواستها، پیشنهادها و قراردادها، مدیریت، کنترل مدارک، خرید خدمات و ملزومات، ارائه کنترل سوابق خدمت به مشتری، شکایات، کنترل کار نامنطبق آزمون و/یا کالیبراسیون، اقدام اصلاحی، اقدام پیشگیرانه، ممیزهای داخلی، بازبینی های مدیریت

الزامات فنی:

عوامل انسانی، نیروی کار، شرایط محیطی، روش‌های آزمون و کالیبراسیون و روش اعتبارسنجی، تجهیزات، قابلیت ردیابی اندازه گیری، نمونه برداری، جابجایی موارد آزمون و کالیبراسیون

تغییرات 17025:

ISO / IEC 17025 امروز روش های جدید کار آزمایشگاه را در نظر می گیرد. مهمترین تغییرات عبارتند از:

  •  محدوده مورد بررسی، تمامی فعالیت های آزمایشگاهی، از جمله آزمایش، کالیبراسیون و نمونه برداری منطبق با کالیبراسیون و آزمایش مرتبط بعدی را پوشش می دهد. همچنین الزامات عمومی که برای احراز صلاحیت فنی، پایداری و بی طرفی لازم است تعیین می کند.
  • ساختار جدیدی برای اصلاح استاندارد با استانداردهای ارزیابی منطبق بر ISO / IEC موجود مانند سری ISO / IEC 17000 در مورد ارزیابی انطباق پذیرفته شده است.
  • رویکرد فرآیند در حال حاضر با استانداردهای جدیدتر مانند ISO 9001 (مدیریت کیفیت)، ISO 15189 (کیفیت آزمایشگاه های پزشکی) و سری ISO / IEC 17000 (استانداردهای فعالیت های ارزیابی انطباق) مطابقت دارد، تاکید بر نتایج یک فرایند به جای شرح مفصلی از وظایف و مراحل آن است.
  • این استاندارد تمرکز بیشتری بر فناوری اطلاعات دارد. به رسمیت شناختن این واقعیت که عمر راهنماهای سخت افزاری، پرونده ها و گزارش ها به آرامی به نفع نسخه های الکترونیکی به پایان رسیده است، استفاده از سیستم های کامپیوتری، پرونده های الکترونیکی و تولید نتایج و گزارش های الکترونیکی با هم ترکیب می شوند.
  • بخش جدید اضافه شده است که مفهوم تفکر مبتنی بر ریسک را معرفی می کند. مشترکات با نسخه جدید ISO 9001: 2015، سیستم های مدیریت کیفیت – الزامات را توصیف می کند.

اصطلاحات به روز شده است. نمونه ها شامل تغییرات واژگان بین المللی اندازه شناسی (VIM ) و هماهنگی با مجموعه اصطلاحات ISO / IEC است که دارای مجموعه ای از اصطلاحات و تعاریف مشترک برای تمام استانداردها اختصاص یافته به ارزیابی انطباق می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *