سیر تکاملی یک استارتاپ از ایده تا بلوغ

از لحظه ای که شما تصمیم به ایجاد یک کسب و کار می کنید، وارد چرخه ای بنام چرخه کسب و کار می شوید. فارغ از نحوه اجرا و مدیریت یک کسب و کار، تمامی کارآفرینان یک هدف یکسان را دنبال می کنند که آن رشد و توسعه کسب و کار است. اما دستیابی به این هدف همانند سایر مسائل و موارد پیچیده دیگر، یک شبه نیست.

همانند زندگی بشر یا هر موجود زنده دیگر، برای یک کسب و کار نیز مراحل مختلفی وجود دارد که باعث رشد و در نهایت رسیدن به نقطه موفقیت آن می شود. در این مسیر، کارآفرین موارد بسیاری را از تولد ایده و خلق استارتاپ تا بلوغ آن (در صورت موفقیت) تجربه می کند. هر کدام از این مراحل، چالشهایی را برای کارآفرین به همراه دارد که از رویارویی با آنها تجارب جدیدی را برای او به همراه دارد. همانطور که وظایف والدین در قبال  نوزاد تازه متولد شده در خانواده با فرزند نوجوان خود متفاوت است، هر کدام از مراحل مختلف استارتاپ نیز اقدامات و تمهیدات مختص به هر مرحله را از جانب کارآفرینان می طلبد.

مطلب مرتبط: کارآفرین خوب چه خصوصیاتی دارد؟

در متن زیر، مروری کلی بر مراحل رشد یک استارتاپ خواهیم داشت:

  • Early Stage

برای توصیف در قالب جملات، این مرحله یکی از سخت ترین مراحل یک استارتاپ است. از دید بسیاری از کارشناسان این عرصه، تمامی امور قبل از ورود پول (Pre-Money) به استارتاپ در مرحله Early Stage صورت می گیرد به عبارت دیگر این مرحله، شامل موارد مقدماتی است که بحث و تبادل نظر بروی ایده اصلی، سعی در بهینه سازی آن، ساخت محصول MVP، انجام تستهای آلفا، دریافت نتایج ارزشمند برای کسب و کار از تستهای اولیه، انجام تغییرات در محصول بر اساس نتایج تستها و تکرار این موارد از جمله این اقدامات است. در وافع، هدف از تمامی اقدامات در این مرحله دستیابی به یک محصول قابل ارائه در مقیاس وسیع به همراه یک طرح کسب و کار توجیه پذیر برای جذب سرمایه گذار برای برداشتن قدمهای بعدی است. اولین روز های بهار که در آن تحول آب و هوا باعث رویش گیاهان مختلف و با سرعت بسیار می شود استعاره ای است که از آن برای توصیف مرحله Early Stage یک استارتاپ استفاده می شود.

  • Seed Stage

از نظر کارشناسان، یک استارتاپ، به محض اینکه توسط کارآفرین خود برای شروع کار سرمایه ای را در نظر گرفته و وارد کسب و کار می شود در مرحله بذر قرار می گیرد. این سرمایه می تواند توسط کارآفرین یا گروه کارآفرینان و یا از طریق جذب سرمایه گذار به کسب و کار تزریق شود.

  • Growth

رسیدن به این مرحله به معنی تحقق جریان درآمدی با ثبات و نرخ رو به رشد تعداد مشتریان برای استارتاپ است.  در این مرحله کسب و کار، علاوه بر افزایش درآمد، نیاز به اجرای سیاستگذاری های بهبود جریان نقدینگی نیز خواهد داشت. اما از بزرگترین چالشهای این مرحله برای یک کارآفرین می توان به مدیریت زمان، رضایت مشتریان و مهمتر از همه رقبا اشاره کرد.

  • Establishment

زمانی که یک استارتاپ به این مرحله می رسد می توان گفت که یک شرکت جدید موفق ظهور پیدا کرده است که دارای جریان درآمدی و نقدینگی با ثبات به همراه سهم قابل توجهی از بازار و تعداد قابل قبولی مشتری وفادار به آن می باشد. برای CEO، عوامل اجرایی و همچنین کارمندان، چالشهای مربوط به کسب و کار به مواردی روتین تبدیل شده اند که راه حلها در اغلب موارد قابل پیش بینی می باشند. اما این ثبات به هیچوجه به معنی در جا زدن برای کارآفرین نیست و او همواره باید به دنبال راه حلهای جدید و ارزشمند در بالابردن کیفیت جهت جلب رضایت مشتریان فعلی و جذب مشتریان جدید باشد.

  • Expansion

این مرحله از کسب و کار با ویژگیهایی چون دستیابی به بازارها و کانالهای توزیع جدید مشخص می شود. در این فاز، کارآفرینان به جای درگیری با موارد جزئی و پیش پا افتاده بدنبال فرصتهای جدید برای رشد و سرمایه گذاری می باشند. کسب و کار در این مرحله با رشد و توسعه سریع و درآمد بسیار همراه می باشد. در واقع اکنون می توان گفت کارآفرینان در فاز مزد زحمات خود را از ساعات کار طولانی و زحمات بسیار دریافت نموده اند.

  • Maturity

در مرحله بلوغ، اگرچه بعد از چند سال، رشد و سود کسب و کار همچنان پر رونق نشان می دهد، اما رقبا در حال افزایش و پیشرفت هستند. در این مرحله کارآفرینان اغلب بین دو راهی توسعه یا خروج قرارمی گیرند. با توجه به پیچیدگی مسائل در این مرحله، کارآفرینان نیاز به جمع بندی در مورد اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود می باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *