همانطور که می دانید کتابخانه های جاوا اسکریپت در طی سه سال گذشته تا به الان پیشرفت های قابل توجهی را داشته اند و این پیشرفت ها قابل تامل است به صورتی که کم کم این مسیر به طرف حذف زبان های اسکریپت نویسی تحت وب مانند پی اچ پی و ای اس پی تغییر کرده است.  امروزه اگر کسی با این کتابخانه ها آشنایی کاملی داشته و دارای قدرت کار با MongoDb باشد به هیچ عنوان به زبان های تحت سرور نیازی نخواهد داشت.

این مسئله شاید از جهاتی برای خیلی از ما زنگ خطر باشد ولی باید همیشه سرورها را هم در نظر داشته باشید. مطمئنا همه می دانیم که زبان های تحت سرور چه فشاری را بر سرورها وارد می کنند و پردازش هایی که سرور مجبور است برای کتابخانه های بر پایه جاوا اسکریپت انجام دهد دارای وسعت بسیار کمی است.  به جرات می توان گفت که ۹۰% این کتابخانه ها به خاطر Client-Base بودن و کامپابل شدن توسط خود مرورگر ها، فشاری را بر سرور مرکزی وارد نمی کنند و این می تواند در سرعت بارگذاری سایت شما و کاربرانی که سرور شما به صورت همزمان جوابگو خواهد بود تاثیر داشته باشد.

ReactJs

ری اکت جی اس چیست؟

بسیار مهم است که بدانیم ری اکت جی اس چیست و در واقع چه کاری را می خواهد انجام دهد!

ری اکت جی اس یک کتابخانه تحت جاوا اسکریپت است و می تواند کارهای مربوط به آدرس دهی صفحات شما را کنترل کند و شما می توانید از طریق همین امکان، قالب های وب سایت های تک صفحه ای Single-Page را ایجاد کنید. به گونه ای می توان ReactJs را یک رقیب بسیار جدی برای AngularJs قلمداد کرد.

بهتر است بدانیم که ری اکت جی اس توسط شرکت فیس بوک و انگولار جی اس توسط شرکت گوگل پشتیبانی می شوند و این مسئله می تواند نشان دهنده وسعت و جدیت این کتابخانه ها باشد.

ری اکت نسبت به انگولار یک کتابخانه مدرن تر و آسان تر و جمع و جورتر است ولی انگولار جی اس نسبت به ری اکت جی اس از مباحث بیشتری پشتیبانی می کند، ReactJs عمر جندانی نداشته و در نیمه اول سال ۲۰۱۶ به نسخه پایدار رسیده است.

توسط این لینک می توانید صفحه ری اکت جی اس را در گیت هاب مشاهده کنید

برای ورود به سایت ری اکت جی اس روی این لینک کلیک کنید