به کارگیری تکنولوژی های جدید در صنعت خرده فروشی

در دنیای دیجیتالی کنونی، لزوم هوشمندی و اتصال تجهیزات مورد استفاده در اکثر اصناف و مشاغل به دنیای شبکه اهمیت دو چندان پیدا کرده است. بطوریکه توجیه صاحبان این صنایع و مشاغل نسبت به سرمایه گذاری در دنیای فناوری اطلاعات و استفاده از تجهیزات و امکانات نوین توسط شرکت های فعال در این زمینه آسان تر از گذشته صورت می پذیرد.

در سه دهه اخیر، صنعت خرده فروشی (Retail) نیز به عنوان حرفه ای که در روزهای نه چندان دور در اکثر کشورها به صورت سنتی اداره می شد دستخوش پوست اندازی تدریجی شده و به اصطلاح مدرنیزه گردیده است. بطوریکه، امروزه نه تنها انجام کلیه امور مربوط به فروش اعم از تهیه اجناس، انبار داری، توزیع، چیدمان، فروش و حسابداری در خرده فروشی بیشتر بر مبنای سیستم انجام می گیرد، بلکه در اغلب اوقات فرایند خرید توسط مشتریان آسان تر و در اکثر مواقع به صورت یک سرگرمی آخر هفته صورت می پذیرد.

از دیدگاه یک مدیر فروشگاه که شاید مدتها به روش سنتی مجری و ناظر امور فروشگاه خود بوده است، دنیای دیجیتال در ابتدا دنیایی پیچیده به نظر می رسد. اما در دراز مدت، برای بقا در میدان رقابت، کاهش هزینه های جاری و افزایش حاشیه سود ناگزیر از بهره گیری از تکنولوژی های جدید خواهد بود، هر چند استفاده از این دست آورد ها و تجهیزات نوین در دنیای فناوری اطلاعات ارزان نخواهد بود. در این میان، بدیهی است با اختصاص حجم قابل توجهی از بازار فروش کالاها به فروشگاههای زنجیره ای، مدیریت هزینه است که برای کسب سود بالاتر و بقا در این رقابت تنگاتنگ نقش ویژه ای به خود می گیرد.

تصور کنید فروشگاه مواد غذایی با تنوع حدود 5000 نوع کالا زیر نظر شما اداره می شود. با ذکر دو مثال در موارد مختلف مربوط به این فروشگاه، کارکرد تکنولوژی های جدید در این حوزه بیشتر نمایان خواهد شد.

سرور تبلیغات –(AD Server)

به منظور موفقیت در رقابتی که هر روز بیشتر از دیروز با به وجود آمدن رقبای جدید در دنیای تولید و فروش به وجود می آید، تبلیغات جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص می دهد. برای ایجاد جلوه های بصری تبلیغات، هیچ فضایی، هر چند کوچک از چشم صاحبان صنایع Retail پنهان نمی ماند. آنها نهایت استفاده را از فضاهای موجود در فروشگاههای خود جهت ترغیب مشتری برای خرید کالای مورد نظر خود استفاده می نمایند.

 

اما تکنولوژی بحث جدیدی را در این فرآیند به میان آورده است: “سرورهای تبلیغاتی” که با تحلیل و جمع آوری اطلاعات گوناگون چون زمان، تعداد فروش کالاها و مشخصات سنی، جنسی، موقعیت جغرافیایی و اقتصادی مشتریان هدف اقدام به ایجاد محتوای تبلیغاتی به صورت پویا در نمایشگر های هوشمند نصب شده در محیط های فروشگاهی می نمایند. برای روشن شدن بیشتر موضوع تصور کنید فروشگاه مورد بررسی ما یکی از مجموعه فروشگاههای زنجیره ای است که به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی چندین مدرسه، فروش خوبی در گروه کالاهای تنقلات در ساعات بازگشایی و تعطیلی مدارس به خود اختصاص داده است.

AD Server این شرکت با آنالیز آمار فروش کلیه کالاها در تمامی فروشگاههای مجموعه خود، متوجه میانگین بالای فروش تنقلات در این فروشگاه نسبت به سایر فروشگاههای می شود و اقدام به پخش آگهی های مربوط به تنقلات اعم از کالاهای جدید و یا کالاهای موجود در لیست تخفیف در زمانهای مورد نظر در نمایشگرهای تبلیغاتی این فروشگاه می نماید.

 علاوه بر این، سرورهای تبلیغاتی در پی تحلیل آمارهای مختلف فروش، نقش ویژه ای در تعیین سیاست هدایت مشتری به محل کالاهای مورد نظر ایفا می کنند. به عنوان مثال، در یک فروشگاه مدرن نمایشگر های نصب شده بروی چرخ دستی های خرید با مدیریت محتوا و نمایش تبلیغات کالاهای جدید و محل قرارگیری آنها در فروشگاه اقدام به ترغیب مشتری به خرید این کالاها می نمایند.

برچسب کالای الکترونیک روی قفسه فروشگاه (Electronic Shelf Label –ESL)

امروزه، به دلیل شرایط ناپایدار اقتصادی در کشورهای درحال توسعه همانند ایران، وجود نوسان قیمت اجناس تحت تاثیر عوامل مختلفی بر تولید چون تورم گریز ناپذیر به نظر می رسد. بنابراین در چنین شرایطی با توجه به الزام قانونی استفاده از برچسب قیمت بروی اجناس در فروشگاهها، روشهای قدیمی چون دست نوشته و یا برچسب چاپی قیمت علاوه بر کارایی نازل آن بر زیبایی ظاهری فروشگاه و حس خوب خرید مشتریان نیز اثر منفی می گذارد.

در طرف دیگر، استفاده از برچسب های الکترونیکی قیمت که بروی قفسه ها نصب می گردد، نه تنها به جامعیت اطلاعات کالاها و انطباق آن با پایگاه داده کمک می کند، بلکه از سربار عملیات تغییر برچسب ها به صورت دستی و در نهایت هزینه های وابسته می کاهد. علی رغم هزینه راه اندازی بیشتر، استفاده از تجهیزات الکترونیکی در دراز مدت صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی نصیب صاحبان این فروشگاهها می نماید و همچنین با توجه به عدم نیاز به استفاده از کاغذ یا تونر چاپ آسیب کمتری به محیط زیست وارد می کند.

در سالهای اخیر بازار Retail در ایران نیز با حضور شرکت های خارجی متعدد بی نصیب از این تحولات نوین نبوده است. با این حال با در نظر گرفتن مثال های فوق و با توجه به پیش بینی آینده ای کاملاً هوشمند برای صنعت خرده فروشی بر مبنای بهره گیری از فناوریهای جدید، از بین رفتن فروشگاههای کوچکتر و ضعیف تر در این حوزه در داخل کشور چندان دور از تصور نخواهد بود. هر چند تکنولوژی های پیشرفته با تلاش متفکرین این عرصه به سرعت در حال ایجاد است، تحول صنعت Retail در ایران، علی رغم حضور برند های خارجی با سرعت تدریجی در حال شکل گیری است.

به منظور افزایش سرعت این تحول، ورود شرکت های فعال در عرصه فناوری اطلاعات به این صنعت به منظور فراهم نمودن زیرساخت های لازم در روزهای نه چندان دور می تواند چهره ای دیگر را از فروشگاههای خرده فروشی در کشور به فروشندگان و خریداران معرفی نمایند.

لیبل الکترونیکی برای فروشگاههای زنجیره ای

ESL

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *